HVĚZDNÁ CHVÍLE PRO OUTSOURCING?

27. 9. 2018

Jak potvrzují poslední měsíce, nedostatek kvalifikovaných pracovníků aktuálně brzdí rozvoj mnoha firem v České republice a stává se palčivým problémem. Firmy obtížně hledají zaměstnance se specifickými schopnostmi potřebnými k určité pracovní pozici. Outsourcing může být jedním z řešení stávající situace.

Starosti nechte jiným

Pojem outsourcing v byznysu chápeme jako vyčleňování.

“Firma vyčlení určité činnosti, které si dosud zajišťovala sama a převede je na externího poskytovatele.

Externí firma neboli poskytovatel poté vyčleněnou činnost dodává jako službu na základě smluvního vztahu. Může se jednat o účetní služby, ostrahu objektů, právnické služby, marketing, logistiku, vývoj aplikací nebo služby technické podpory.

 

Nábor jednoho či více specialistů může pro firmu znamenat dlouhé a složité období s nejistým výsledkem. I když takové zaměstnance získá, musí počítat s nejrůznějšími scénáři, např. s neúspěšnou adaptací, dlouhodobou absencí nebo předčasným ukončením pracovního poměru. Když se stejná nepříjemnost přihodí se specialisty dodanými formou outsourcingu, je to pro firmu úplně jiná situace. 

“Poskytovatel outsourcingu, který nese zodpovědnost, smluvně garantuje úroveň kvality služby a dohodnuté termíny plnění.

 

Uvedený příklad demonstruje jednu z několika výhod outsourcingu, a to řízení rizika. Nebudete zaskočeni, když pracovník onemocní, expiruje potřebné osvědčení, chybí materiál nebo zařízení přestane fungovat. Zodpovědnost je na externí firmě – poskytovateli outsourcingu. Současně lze i flexibilně měnit požadavky na dodávanou službu.

 

Snižte náklady, zvyšte produktivitu

Outsourcing by měl firmě ušetřit peníze. Najatý expert nebo tým se soustředí na speciální úkol, proto je schopen udělat jej lépe, rychleji a levněji, než by dokázala samotná firma. Outsourcing v zásadě převádí investiční a mzdové náklady na náklady provozní.

 

K přínosům, jako jsou nižší náklady a vyšší produktivita, si může firma připočíst další benefity outsourcingu. Dle výzkumu společnosti Deloitte z roku 2016, 35 % respondentů uvedlo, že sleduje vliv outsourcingu na inovace. 

 

“Nemálo firem vnímá pracovníky z outsourcingu jako „motor“ pro inovace ve vlastní společnosti.

 

Díky outsourcingu může firma uvolnit svoje zdroje (např. finance, zaměstnance, prostory) a přesměrovat je na jiné aktivity a projekty. Pokud se rozhodne spíše pro outsourcing podpůrných činností v rámci organizace, dokáže zaměřit tyto zdroje na svůj „core business“.

 

Slabá místa

Outsourcing má samozřejmě i svoje nevýhody. Aby firma dosáhla úspěchu, musí správně nastavit podmínky s poskytovatelem a dohlížet na probíhající spolupráci. Mohou se objevit potíže v přístupu a komunikaci zaměstnanců s externími pracovníky. Firma také v menší či větší míře ztrácí kontrolu nad činnostmi vyčleněnými pro outsourcing.

 

Vědět víc se vyplatí

Outsourcing je nepochybně téma na rozsáhlejší článek. V příspěvku jsme se dotkli aspektů, které nejvíce souvisejí s problémem nedostatku pracovníků zmíněným v úvodu. Pokud uvažujete o outsourcingu, doporučujeme vám prostudovat příslušnou literaturu, zmapovat poskytovatele a vytvořit si tak komplexní obrázek o této zajímavé službě.

 

Ať už se rozhodnete řešit nedostatek pracovních sil jakkoliv, přejeme Vám úspěšnou volbu.

 

 

 

 

Další články

Úspěšná Bezones akce - SOVA OPEN DAY

31. 10. 2018

Druhý ročník SOVA OPEN DAY je za námi. Program v režii internetové agentury SOVA NET, business komunity Bezones a vzdělávací agentury SOVA STUDIO přilákal zájemce o inspirativní nápady...

Buďte víc offline aneb 7 tipů pro digitální detox

17. 8. 2018

Ruku na srdce, v dnešní době jsme skoro všichni přirostlí k mobilním telefonům či počítačům. S tímto fenoménem bohužel souvisí i naše zdraví. A to nejen fyzické, kdy jsme neustále...

Jak mít firmu pod kontrolou i během dovolené

9. 7. 2018

Letní měsíce jsou období dovolených nejen pro zaměstnance, ale i pro majitele společností.  Aby si každý mohl vytoužené dny volna dosyta užít, je třeba se před odjezdem pořádně...