Co vyřeší zaměstnaneckou krizi?

20. 6. 2018

Nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovníků, to je aktuální problém v České republice. V každé firmě chybí více než jeden člověk a dle Hospodářské komory čeká na obsazení zhruba 300 000 pracovních míst. To je celkem vysoká cifra, nemyslíte?

Situace se zkrátka úplně otočila. Dříve firmy vyhlásily výběrové řízení, musely se probírat mnoha životopisy a zvát vybrané zájemce na pohovor. Dneska je musí vyloženě lákat a nábor je téměř akrobatickou disciplínou.
Společnostem prostě chybí lidi a nedostatek zaměstnanců logicky brzdí růst firem a poškozuje českou ekonomiku. Je to začarovaný kruh, ze kterého je potřeba najít cestu ven. Nasnadě je tedy otázka, zda přijímat či nepřijímat nové zaměstnance z ciziny.

Povolejme zahraniční posily?

Jako řešení aktuální krize začíná mnoho firem volat po zahraničních pracovnících. Například v oblasti řemeslné výroby žádá o Ukrajince až dva tisíce podniků měsíčně, nově je hlad i po lidech z Mongolska a Filipín. Nábor cizinců však může kupodivu i českou ekonomiku přibrzdit. Pokud budou firmy zaměstnávat nekvalifikované pracovníky ze zahraničí, kteří jsou ochotni pracovat „za pár korun“, můžeme se s efektem růstu mezd rozloučit.

Do České republiky míří ale také mnoho cizinců samo od sebe. Pokud nepočítáme „bratry“ Slováky, putuje k nám i mnoho jižanů. Z Itálie, Španělska a Řecka přichází mnoho odborníků, protože doma vládne vysoká nezaměstnanost. Dobře se uplatňují zejména v technických oborech.

Nutná byrokacie

Co vůbec obnáší zaměstnat ve firmě člověka z ciziny? Pokud nabíráte občana Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru, tak vám nic nebrání – nepotřebuje totiž žádné pracovní povolení, má právo k pobytu po dobu trvání zaměstnání a také stejné právní postavení jako občané České republiky. Zaměstnavatel jen musí nového zaměstnance-cizince přihlásit u příslušného úřadu nejpozději v den nástupu do práce.

Chcete-li však zaměstnat cizince pocházejícího mimo EU, byrokracie narůstá a je třeba vyřídit nutná povolení (zaměstnanecká či modrá karta). Existují však různé instituce a agentury, které zaměstnávání osob ze zahraničí zprostředkovávají či pomáhají v tomto procesu.

 

Na závěr se podívejme na výhody a nevýhody, které skýtá zaměstnání cizince v české firmě:

+ řešení zaměstnanecké krize

+ možný příliv nových a kvalifikovaných odborníků

+ podpora růstu firmy

+ získání motivovaných zaměstnanců

+ rozvoj firemní kultury 

  

- více administrativy

- výdaje na HR marketing

- náklady na relokaci

- složitější postup při náboru pracovních sil ze třetích zemí

- možné obavy o bezpečnost v lokalitách, kde se cizinci sdružují

 

 

Další články

Úspěšná Bezones akce - SOVA OPEN DAY

31. 10. 2018

Druhý ročník SOVA OPEN DAY je za námi. Program v režii internetové agentury SOVA NET, business komunity Bezones a vzdělávací agentury SOVA STUDIO přilákal zájemce o inspirativní nápady...

HVĚZDNÁ CHVÍLE PRO OUTSOURCING?

27. 9. 2018

Jak potvrzují poslední měsíce, nedostatek kvalifikovaných pracovníků aktuálně brzdí rozvoj mnoha firem v České republice a stává se palčivým problémem. Firmy obtížně hledají...

Buďte víc offline aneb 7 tipů pro digitální detox

17. 8. 2018

Ruku na srdce, v dnešní době jsme skoro všichni přirostlí k mobilním telefonům či počítačům. S tímto fenoménem bohužel souvisí i naše zdraví. A to nejen fyzické, kdy jsme neustále...