Buďte víc offline aneb 7 tipů pro digitální detox

17. 8. 2018

Ruku na srdce, v dnešní době jsme skoro všichni přirostlí k mobilním telefonům či počítačům. S tímto fenoménem bohužel souvisí i naše zdraví. A to nejen fyzické, kdy jsme neustále vystavováni elektromagnetickým vlnám, ale hlavně to duševní, protože nápor nových informací, fotek a videí nás silně ovlivňuje a nejednoho svádí k digitálním závislostem.

Vyzkoušejte být více offline a zařaďte do svého života trochu toho odpojení od všemožných sítí. Uvidíte, že vám to přinese více klidu a hlavně času, který můžete věnovat důležitým věcem.

 

1. Pořiďte si hezky jako za starých časů budík, ať vám na nočním stolku neustále nestraší telefon. Nejhorší je totiž usínat a vstávat se smartphonem v ruce. Navíc světlo z dotykové obrazovky zpomaluje tvorbu melatoninu (spacího hormonu). Pokud z nějakého důvodu budík nechcete, položte si mobil s nastaveným buzením alespoň dále od postele.  

2. Vypněte si notifikace e-mailů a aplikací, které vás nutí při každém pípnutí projíždět telefon. Vyhraďte si určitý prostor, kdy si během dne projedete mailovou schránku a dění na sociálních sítích.

3. Jděte se o polední pauze najíst ven, ale telefon nechte v kanceláři. Alespoň si při obědě popovídáte s kolegy a lépe je poznáte.

4. To samé platí, i když jdete večer někam posedět, ať už k přátelům domů, do restaurace či baru. Zkuste automaticky nepokládat svůj smartphone na stůl, ale ponechte jej v kabelce či kapse. Budete se tak moci stoprocentně věnovat svým blízkým, uvidíte, jak to ocení. Nebo si zahrajte hru při posezení s kamarády – kdo se první podívá na telefon, platí účet za všechny.

5. Když dorazíte z práce domů, položte si mobil na určitě místo a neberte ho všude s sebou.  V případě, že jej budete chtít zkontrolovat, alespoň se k němu projdete. Každý pohyb se počítá :)

6. Uvědomte si, kolik z vašeho času vám online svět denně ukrojí – zamyslete se, jak tento prostor můžete lépe využít, třeba se začít učit cizí jazyk, přečíst si zajímavou knihu nebo vzít svou drahou polovičku na večeři nebo ven na procházku.

7. Na dovolené nebo o víkendu si nastavte tichý profil a telefon kontrolujte jen ve stanovených časových intervalech. Užijete si tak svůj odpočinek a odpojení od digitálního světa naplno.

A pokud jste velcí odvážlivci, zkuste během svého volna mobil úplně vypnout, budete se cítit svobodnější, spokojenější a šťastnější.

Další články

Úspěšná Bezones akce - SOVA OPEN DAY

31. 10. 2018

Druhý ročník SOVA OPEN DAY je za námi. Program v režii internetové agentury SOVA NET, business komunity Bezones a vzdělávací agentury SOVA STUDIO přilákal zájemce o inspirativní nápady...

HVĚZDNÁ CHVÍLE PRO OUTSOURCING?

27. 9. 2018

Jak potvrzují poslední měsíce, nedostatek kvalifikovaných pracovníků aktuálně brzdí rozvoj mnoha firem v České republice a stává se palčivým problémem. Firmy obtížně hledají...

Jak mít firmu pod kontrolou i během dovolené

9. 7. 2018

Letní měsíce jsou období dovolených nejen pro zaměstnance, ale i pro majitele společností.  Aby si každý mohl vytoužené dny volna dosyta užít, je třeba se před odjezdem pořádně...