6 pravidel, co (ne)dělat při networkingu

6 pravidel, co (ne)dělat při networkingu
11. 5. 2018

Networking neboli tvoření sítě kontaktů je důležitá a soustavná činnost, pokud nechcete usnout na vavřínech a máte v plánu posouvat vpřed svou kariéru nebo podnikání. 

Jedná se zkrátka o navazování, budování a rozvíjení dlouhodobých obchodních vztahů, které můžete získat nejlépe na networkingových akcích. Ideálně na těch organizovaných, protože zde se už seznamujete s konkrétními lidmi, kteří vás oslovují. Ve větších městech probíhají takové meetingy pravidelně, zejména ráno u oblíbených snídaní, kde se rozhazují sítě přirozeně a s radostí. 

Když už se na takovém setkání ocitnete, máme pro vás pár konkrétních tipů, jak uspět při navazování kontaktů a nenechat si mezi prsty proklouznout potenciální příležitosti.

 

 1. Buďte připraveni
  Zjistěte předem, jaký bude orientační program, nasávejte informace a připravte témata k hovoru, včetně představení sebe sama. Promyslete si, jak konverzaci otevřít a nepůsobit přitom nervózně či trapně. V neposlední řadě si pořiďte dostatečnou zásobu svých vizitek.

 

 1. Naslouchejte
  Nikdo nemá rád samolibé egomaniaky, kteří mluví neustále sami o sobě a nepustí druhého ke slovu. Nešetřete úsměvy, buďte přátelští a poslouchejte příběhy těch, kteří vás zajímají, určitě si pak i oni rádi poslechnou ty vaše. 

 

 1. Sliby – chyby
  Neslibujte druhým, co nemůžete splnit, tím si důvěru těžko vybudujete. Pokud se už s vaším novým kontaktem na něčem domluvíte, snažte se dodržet plán.

 

 1. Tlačit na pilu se nevyplácí
  Nepovídejte každému na potkání, že hledáte nové klienty nebo obchodní partnery, případně nevnucujte nikomu svoje produkty či služby – vypadali byste pak, že jste na networkingu jen ze zištných důvodů. Seznamujte se nenásilně, ukažte vaše nejsilnější stránky a až následně nabídněte spolupráci.

 

 1. Udržujte kontakty
  Nemusíte si vaše nové kontakty ihned přidávat na Facebooku, stačí se spojit třeba na LinkedInu a pak čas od času dát o sobě vědět, ať už třeba profesním tipem nebo pozvánkou na zajímavou akci.

 

 1. Etiketa musí být
  Na závěr připomínáme několik pravidel, které by měly být součástí každé společenské akce. Dívejte se druhým do očí a podávejte ruku zpříma a pevně, leklá ryba každého odradí. Nebuďte přehnaně osobní, neholdujte příliš alkoholu. Nikdy nezapomínejte na slova „prosím“ a „děkuji“.

 

Další články

Úspěšná Bezones akce - SOVA OPEN DAY

31. 10. 2018

Druhý ročník SOVA OPEN DAY je za námi. Program v režii internetové agentury SOVA NET, business komunity Bezones a vzdělávací agentury SOVA STUDIO přilákal zájemce o inspirativní nápady...

HVĚZDNÁ CHVÍLE PRO OUTSOURCING?

27. 9. 2018

Jak potvrzují poslední měsíce, nedostatek kvalifikovaných pracovníků aktuálně brzdí rozvoj mnoha firem v České republice a stává se palčivým problémem. Firmy obtížně hledají...

Buďte víc offline aneb 7 tipů pro digitální detox

17. 8. 2018

Ruku na srdce, v dnešní době jsme skoro všichni přirostlí k mobilním telefonům či počítačům. S tímto fenoménem bohužel souvisí i naše zdraví. A to nejen fyzické, kdy jsme neustále...